Odee: John Pratt
OfbọChị Okike: 14 Februari 2021
DatebọChị Mmelite: 28 Juunu 2024
Anonim
T3 na T4: ihe ha bụ, ihe ha bụ maka na mgbe egosiri ule ahụ - Ahụ Ike
T3 na T4: ihe ha bụ, ihe ha bụ maka na mgbe egosiri ule ahụ - Ahụ Ike

Ndinaya

T3 na T4 bụ homonụ nke gland na-emepụta, n'okpuru mmetụ nke hormone TSH, nke a na-ewepụtakwa ya na thyroid, na-esonye n'ọtụtụ usoro n'ime ahụ, ọkachasị metụtara metabolism na inye ike maka ịrụ ọrụ kwesịrị ekwesị nke ahu.

Edepụtara usoro ọgwụ nke homonụ a site n'aka endocrinologist ma ọ bụ ọkachamara n'ozuzu iji chọpụta ahụike mmadụ niile ma ọ bụ nyochaa ihe kpatara ihe mgbaàmà ụfọdụ nwere ike metụtara nrụrụ thyroid, dị ka ike gwụrụ oke, ntutu isi, isi ike ịhapụ ibu na enweghị agụụ, dịka ọmụmaatụ.

Kedu ihe bara uru

A na-emepụta hormones T3 na T4 site na gland thyroid ma na-edozi usoro dị iche iche na ahụ, ọkachasị metụtara metabolism cellular. Fọdụ ọrụ bụ isi nke T3 na T4 n'ime ahụ bụ:


  • Nkịtị development nke ụbụrụ arọ;
  • Metabolism nke abụba, carbohydrates na protein;
  • Iwu nke obi;
  • Mmetụta nke iku ume cellular;
  • Iwu nke oge ịhụ nsọ.

T4 sitere na thyroid ma nọgide na-etinye na protein ka o wee buru ya n'ọbara gaa n'akụkụ dị iche iche ma, yabụ, nwere ike ịrụ ọrụ ya. Agbanyeghị, iji nwee ọrụ, T4 kewapụrụ na protein ahụ, na-arụ ọrụ ma bụrụ onye amara dị ka T4 n'efu. Muta ihe banyere T4.

N'ime imeju, T4 mepụtara na-emetụta ihe iji mepụta ụdị ọrụ ọzọ, nke bụ T3. Agbanyeghị T3 sitere na T4, thyroid na-ewepụtakwa homonụ ndị a na obere. Hụ ihe omuma banyere T3.

Mgbe egosipụtara ule ahụ

A na-egosi usoro ọgwụgwọ nke T3 na T4 mgbe e nwere ihe ịrịba ama na mgbaàmà ndị na-egosi na thyroid adịghị arụ ọrụ nke ọma, ọ nwere ike ịbụ ihe na-egosi hypo ma ọ bụ hyperthyroidism, ọrịa Graves ma ọ bụ Hashimoto's thyroiditis, dịka ọmụmaatụ.


Na mgbakwunye, enwere ike igosipụta arụmọrụ nke ule a dịka usoro iji chọpụta ahụike onye ahụ n'ozuzu ya, na nyocha nke ọmụmụ nwa nwanyị na enyo enyo nke ọrịa kansa thyroid.

N'ihi ya, ụfọdụ n'ime ihe ịrịba ama na mgbaàmà ndị nwere ike igosi na mgbanwe nke thyroid na usoro onunu ogwu nke T3 na T4 ka akwadoro bụ:

  • O siri ike ifelata ma ọ bụ ibubata ibu nfe na ọsọsọ;
  • Ọnwụ ọnwụ ngwa ngwa;
  • Ike gwụrụ;
  • Adịghị ike;
  • Enwekwu agụụ;
  • Ntutu ntutu, akpụkpọ akọrọ na mbọ na-emebi emebi;
  • Ọzịza;
  • Mgbanwe nke oge ịhụ nsọ;
  • Gbanwee n’uche obi.

Na mgbakwunye na usoro T3 na T4, a na-arịọkarị nyocha ndị ọzọ iji nyere aka kwado nyocha ahụ, ọkachasị mmesho nke TSH homonụ na nje, yana enwere ike ịme thyroid ultrasound. Chọpụta ihe banyere ule ndị egosiri iji nyochaa thyroid.


Olee otú ịghọta nsonaazụ

Nsonaazụ nke T3 na T4 ga-enyocha onye endocrinologist, ọkachamara n'ozuzu ma ọ bụ dọkịta gosipụtara ule ahụ, yana nsonaazụ nke nyocha ndị ọzọ na-enyocha thyroid, afọ onye ahụ na ahụike ya niile kwesịrị iburu n'uche. Na mkpokọta, ọkwa nke T3 na T4 weere dị ka ndị nkịtị bụ:

  • Na ngụkọta T3: 80 na 180 ng / dL;
  • T3 n'efu:2.5 - 4.0 ng / dL;
  • Na ngụkọta T4: 4.5 - 12.6 µg / dL;
  • T4 bụ n'efu: 0,9 - 1,8 ng / dL.

Yabụ, dịka ụkpụrụ nke T3 na T4, ọ ga-ekwe omume ịmata ma thyroid na-arụ ọrụ nke ọma. Dị ka ọ dị, ụkpụrụ nke T3 na T4 dị n'elu ọnụahịa na-egosi hyperthyroidism, ebe ụkpụrụ dị ala na-egosi hypothyroidism, agbanyeghị nyocha ndị ọzọ dị mkpa iji gosi nsonaazụ ahụ.

Posts Na-AdọRọ Mmasị

Etu esi amata ma gwọọ Cyst Ingro Ing

Etu esi amata ma gwọọ Cyst Ingro Ing

Anyị gụnyere ngwaahịa anyị chere bara uru maka ndị na - agụ akwụkwọ anyị. Ọ bụrụ na ịzụta ite na njikọ na ibe a, anyị nwere ike nweta obere ọrụ. Nke a bụ u oro anyị. Gịnị bụ ahịhịa dị n'ime ntutu?...
Ndi Clindamycin Nwere Ike Treatgwọ Psoriasis?

Ndi Clindamycin Nwere Ike Treatgwọ Psoriasis?

P oria i na ọgwụgwọ yaP oria i bụ autoimmune ọnọdụ nke anụ ahụ na-akpata a buildup nke mkpụrụ ndụ na elu akpụkpọ. Maka ndị na-enweghị p oria i , el akpụkpọ ahụ na-ebili n'elu ma daa n'ụzọ nkị...